субота, 30 червня 2012 р.

Зберігання лікарських рослин


     Із сказаного вище випливає, що лікарські рос­лини при сушінні змінюються. Ще більшої зміни зазна­ють вони при зберіганні, мало-помалу втрачаючи свої лікувальні якості. Більшість рослин втрачають їх через кілька років, а деякі псуються навіть протягом року і стають непридатними до вжитку. Фармакопея вимагає щорічного заготовлення свіжих матеріалів: листя бела-донни, наперстянки, блекоти, дурману, суцвіть (шишок) хмелю, бульб аконіту, трави болиголова, кореневищ папороті, плодових тіл (грибниць) ріжків і насіння льо­ну. Рідкісний приклад поліпшення якостей при збері­ганні являє собою кора крушини, яка вважається кра­щою після дворічного зберігання.
      Для збереження добре висушеного зілля мають вели­ке значення місце зберігання, тара, упаковка. Найбіль­ше треба остерігатись вологого приміщення і зберігання в незакритому вигляді: вбираючи вологу, заготовлене зілля руйнується, змінюється його колір, з'являється запах цвілі. В результаті діяльності мікроорганізмів, зокрема плісеневих грибків, які попали на нього, приско­рюється псування зілля. Приміщення має бути сухе, доб­ре провітрюване, доступне для частого огляду, тому під комору для лікарських рослин не можна відводити сарай або підвал. Надійним складом може бути неопалювана кімната при жилому приміщенні з хорошою вентиля­цією.
     Деяку сировину лікарських рослин краще зберігати неподрібненою у холодному і темному місці. Зокрема, таку, яка містить в'яжучі речовини (таніни), а також олійні, в тому числі ефірні олії. Останні треба збері­гати окремо у щільно закритих коробках (посудинах). Сировину, яка має багато слизу (наприклад, корені живокосту лікарського), треба зберігати в сухому і про­вітрюваному місці, бо вона легко піддається псуванню (не плутати цвіль з нальотом висохлого слизу).
      Усі отруйні матеріали треба зберігати лише в окре­мому місці (краще приміщенні) при повній гарантії не­можливості змішати їх з іншими. Про окремі випадки особливостей упаковки та зберігання йтиметься в описі окремих рослин за видами.

Немає коментарів:

Дописати коментар