субота, 30 червня 2012 р.

Althaea officinalis L.— алтея лікарська


Althaea officinalis L.— алтея лікарська, рожа, просвірняк.
Рос. назва: алтей лекарственньїй.
Родина: —мальвові. 
   Багаторічна рослина заввишки до 1,5 м. Ко­рінь м'ясистий, білий, малогалузистий, від якого ви­ростає по кілька стебел. Стебла круглі, внизу здерев'яні­лі, вгорі соковито-зелені, вкриті сірим пушком, як і листки. Листки серцевидні або яйцевидні, нижні — трохи лопатеві, верхні — майже трилопатеві. Квітки скупчені в пазухах листків на дуже коротеньких квіто­ніжках, ясно- або яскраво-рожеві, іноді майже білі, п'ятипелюсткові. Вся рослина без запаху. Смак солодко-терпкий. Поширена переважно на півдні України, в за­хідних областях її і на півдні Білорусії. Росте по луках, при дорогах, над берегами річок, рідше серед чагарни­ків і на узліссях. Цвіте в VI, VII і на початку VIII.
    Влітку збирають квіти і листя, а восени, коли припи­няється рух соків і стебла відмирають, викопують коре­ні, їх миють холодною водою, дрібно ріжуть і сушать. Очищати від кори не треба, бо тоді втрачається чимало корисних речовин.
Застосовується у науковій медицині як відхаркуваль­ний і слизовий засоби, особливо при запаленні дихаль­них органів і при покосах.

Корінь, листки і квіти містять: слиз (25—35%), пекти­нові речовини (10—20 %), крохмаль (35—37 %), цукор (5—10 %), аспарагін (2 %), бетаїн, лецитин фітостерин, танін, мінеральні солі (4,8 %), багаті на фосфати, ефірну та жирну олії (1,7 %). Слиз у свою чергу містить галак­туронову кислоту (22 %), глюкозу (48 %), пентози (8 %).
    У народному лікуванні ця рослина менш популярна
не через недооцінку свого значення, а, мабуть, тому, що в дикому стані зустрічається порівняно рідко. Здебіль­шого користуються квітами і листям алтеї, а корені збе­рігають для лікування тяжких шлунково-кишкових за-хврювань; як засіб обволікаючий і заспокоюючий вва­жається незамінним. Листки і квіти не замінюють пов­ністю кореня, але також цінні. І все ж треба пам'ятати: викопуючи корінь, ви назавжди губите дорогоцінну рослину.
     З квіток і листків алтеї вживається напар (настій) з 4-х столових ложок на один літр води. П'ють по 4 склян­ки на день. З коренів готують відвар: протягом 4—5 хви­лин на слабкому вогні з настоюванням ще 3 години (10,0 г на 0,5 л води) і п'ють по 2 склянки на день.
Коли алтейного кореня обмаль, у гарячий відвар з 1 столової ложки його, щоб поповнити лікувальну силу, кладуть ще по 1/2 столової ложки кореня живокосту (2.4.22) та кореня лісових калачиків (лісова мальва — 2.4.11) і настоюють. Вживають 2 склянки за день у 4 при­йоми (по півсклянки).
     У формі напару (настою) вживають суміш квітів і листя алтеї та квіток калачиків лісових по одній столовій ложці з додаванням насіння льону — половину столової ложки (на 1 л кип'ятку). П'ють по 2 склянки на день (4 прийоми по півсклянки). Цей засіб у народі вживають при кров'яних поносах, при катарі кишок, при запаленні сечового міхура і взагалі при хворобах сечостатевих органів, а також для спринцювань при білях. В остан­ньому випадку розбавляють ще його відваром (5 хвилин) дубової кори (20 г на 1 л рідини).
Зовнішньо відвар з алтейного кореня, а частіше напар (настій) з квіток, вживають у народі для промивання очей при запаленні, для полоскання горла, при нагною­ванні повік, а також для клізм при поносах.
Особливих протипоказань на розумне застосування кореня алтеї немає. Однак, за літературними даними, у зв'язку з тим, що в алтеях і мальвах є багато слизу (в коренях алтеї лікарської — до ЗО %, у квітках алтеї рожевої — до 12 %), довгочасне і надмірне приймання може викликати недобір вітамінів, усяких мінеральних солей та інших сполук. Слиз гальмує засвоєння їх у травному тракті. У той же час обволікаючі властивості слизу мають і велике позитивне (захисне) діяння. Хай хоч цей факт служить стимулом до поповнення відомо­стей травознаїв і свідчить про необхідність консультацій з лікарями. І навпаки: лікарям — про користь контактів з травознаями. Лікарі приписують екстракт кореня алтеї (рідинний або сухий), сироп, настій із неї або як склад­ник в інших препаратах.
    Подібно до алтеї лікарської на організм людини діє й алтея рожева, яку частіше називають просто мальвою. Ця декоративна рослина належить до окремого роду рожа, або шток-рожа. В Україні її розрізняють тепер б видів. Це прикраса (раніше, та і тепер) українських сільських садиб. Відтінки квітів у мальв найрізноманіт­ніші. Ця рослина, особливо ж квіти, часто вживається при лікуванні тих самих хвороб, що й алтея лікарська. Заввишки до 2,5 м, весь пагін всіяний квітами, що посту­пово (від низу) розпускаються. Чим можна пояснити певну непопулярність алтеї лікарської?
     Мальва завжди під рукою, а алтею треба шукати. Крім цих двох рослин, у тих же випадках у деяких місце­востях застосовують квіти і листки згадуваних калачи­ків лісових.
З цією ж лікувальною метою збирають квіти схожої до мальви лісової виду — лаватери тюрінгської — Lava-tera thuringiaca.— сіро-пухнастої з 3—5-лопатевими листями та досить великими рожевими квітами, пелюст­ки яких на третину немовби вирізані. Сягає висоти від 50 до 200 см. Цвіте в VIIIX. Росте на луках, серед степових чагарників, навіть на засмічених місцях, по схилах пагорбів, попід парканами. Поширена по всій Україні.
Зберігають корені порізаними на дрібні шматочки (так і сушать) у дерев'яних ящиках, встелених папером, а листки і квіти — в залізних щільних коробках, бережуть від молі. Час зберігання — до 3 років.

Немає коментарів:

Дописати коментар