Рахіт колись був однією з поширених хвороб дітей селян і бідного люду. Зумовлювалося це соціаль¬ними і побутовими умовами того часу. На основі багато¬річних спостережень запобігання і лікування рахіту в народі можна викласти деякі узагальнення.
Для запобігання рахітові настійно рекомендується матерям годувати своїх дітей груддю і лише у винятко¬вих випадках вдаватися до коров'ячого молока. Не давати рахітникам багато борошняних страв! Дбати про чисте повітря і сонячне світло! Не рідше як двічі на тиж¬день купати хворого у відварі з такої рослинної суміші: пшеничних висівок — 1 кг, пророслих зерен жита — 200,0 г, кореня аїру — 1 кг, дубової кори — 200,0 г, трави чебрецю — 200,0 г, кори верби — 100,0 г, листків волоського горіха — 200,0 г, трави череди — 200,0 г, соснових паго-нів — 1 кг. Все це заварюють у 12 л води, проціджують, у процідженому розчиняють 400,0 г кухонної солі і в цьому купають дитину 10—15 хвилин, підливаючи гаря¬чої води, коли купіль холоне.
Дієта хворих дітей може складатися з таких страв і продуктів: свіже і смажене свиняче сало і тушковане свиняче м'ясо, яйця, сметана, гречана каша. Дуже корисна морква, сік з неї. Навпаки, кількість картоплі і картопляних страв має бути обмежена. Дітей забезпе¬чують великою кількістю всіляких фруктів: яблука, суниці, полуниці, чорниці, вишні, аґрус та інші ягоди (як у свіжому вигляді, так і в стравах). Взимку дитина забезпечується свіжими яблуками. В цей час їй дають риб'ячий жир по 1 чайній ложечці протягом місяця, після чого йде перерва на 15 днів і знову повторюється лікування риб'ячим жиром.
Взимку і влітку дитина повинна частіше бувати на свіжому повітрі. Влітку влаштовують на сонячному боці майданчик, рясно посиланий піском, на якому привча ють дитину приймати сонячні ванни, спочатку короткі, а потім і до години. Після сонячної ванни дитину обми вають теплою водою і обтирають м'яким рушником.
Внутрішньо дитині дають ті лікарські рослини, в яких містяться у великій кількості вітаміни С, Д, багато фосфору й кальцію.
Добре, щоб за день дитина випила 2 склянки напару з такої суміші трав: дрібно порізаних плодів шипшини — 80 штук, листків волоського горіха 3,0 г, квіток звіробою — 3,0 г, листків чорної смородини — 3,0 г, листків суниці лісової — 2,0 г, трави фіалки триколірної -5,0 г, трави череди — 5,0 г і трави вероніки лікар ської — 5,0 г. Все це змішують, заливають 1 Л окропу, накривають, ставлять на цілу ніч у духовку (не доводять до кипіння). Вранці проціджують, підігріва ють, додають для смаку цукру і дають дитині випити натщесерце скільки може, але не менше півсклянки. Протягом дня дитина випиває ще півтори склянки за 4—5 прийомів. Таку напару готують щодня.
Золотуха лікується в народі перевіреними засобами. Насамперед забезпечується хороше харчування, чисте повітря, сонячне світло і тепло. З їжі дають: масло (від тих корів, які пасуться на луках), молоко, сметану, жовтки, шинку, яблука, суниці та інші фрукти і ягоди, які дитина повинна їсти в необмеженій кількості. Під осінь — виноград, кавуни, дині. Взимку — сало (пере-важно сире, незастаріле), риб'ячий жир: тричі на день по 1 чайній ложці, через півгодини після їди. І так про¬тягом зими, причому через кожний місяць робиться перерва на 15 днів. Дуже корисними вважаються 15-хви-линні щоденні ванни з суміші таких рослин: дубової кори , листків і вершків стебел шавлії , коренів медунки , листків чорної смородини , трави чебрецю — по 5 столових ложок кожного компонента, квіток ромашки — по З столові ложки, соснової хвої (глиці) — 15 столових ложок, коренів лопуха , листків волоського горі¬ха , трави череди , кореня аїру — по 10 столових ложок кожного зілля, пшеничних висі¬вок — 500,0 г, пророслих зерен жита — 250,0 г. Все це змішують, заливають 10 л води і варять у закритій посудині півгодини на малому вогні. Коли прохолоне, проці¬джують і додають до ванни, температуру якої мати звичайно визначає, пробуючи ліктем.
Всередину дають дитині тричі на день по 3/4 склянки відвару з таких рослин: квіток нагідок -1 столова ложка, квіток глухої білої кропиви — 1 сто¬лова ложка, кори верби — 1 столова ложка, трави фіалки триколірної — 3 столові ложки, коренів лопуха — 1 столова ложка, трави череди :— 2 столові ложки, трави хвоща польового — 1 сто¬лова ложка, квіток ромашки — 1 столова ложка. Все змішують і беруть 4 столові ложки цієї суміші на 1 л води; кип'ятять 7—10 хвилин на малому вогні (з моменту закипання). Після цього настоюють ще з пів¬години, проціджують і дають пити дитині з цукром або медом не менш як тричі на день по 1 чашечці (3/4 склянки) щоразу.
З викладеного можна бачити, що при лікуванні рахіту і золотухи в народі користуються багатьма прийомами, які вже ввійшли і в наукову медицину.
Немає коментарів:
Дописати коментар