середа, 1 серпня 2012 р.

Erodium cicutarium L.-грабельки звичайні


 Erodium cicutarium L.   — грабельки звичайні.
Народні назви: буськи, буселки.
Рос. назви: журавельник цикутовьш, аистник, грабельки.
Родина: — геранієві. 

Erodium cicutarium L.   — грабельки звичайні.

                    
  Одно- або дворічна трав'яниста рослина, зав­вишки 10—50 см, з тонкими мичкуватими коренями,з  розпростертими або висхідними стеблами. Опушена простими, частково залозистими волосками, часом клей­ка. Листя перисто-розсічене з перисто-роздільними чи глибоко надрізаними частками; прикореневе — зібране в розетку. Суцвіття — 4—8-квіткові зонтики. Пелюстки 4—6 мм завдовжки, блідо-пурпурові, бувають рожеві. Стулки плодів завдовжки 2,5—4 см, з носиком (звідси назва рослини). Цвіте з V до IX. Росте як бур'ян на полях, городах, узбіччях доріг, смітниках, сухих луках, краях полів тощо. Поширена по всій республіці.

   В собі містить: кальцій, мікроелементи, цукри, орга­нічні кислоти,  флавоно-каротин,  вітамін  С,  дубильні речовини, сапоніни тритерпенової групи, флавоноїди, ацетилхолін, смоли, вітамін К.
   В народі вживають внутрішньо при грудних захво­рюваннях (простуда, запалення легень, плеврит, грудна жаба), внутрішніх кровотечах (шлункових, кишкових, з ясен, носа та маткових), а ще — для полоскання горла, порожнини рота, примочок на рани, при шкіряних висипках, діатезі: готують настій або легкий відвар тра­ви для ванн.
   А ось дані клінічних досліджень: ацетоново-спирто­вий екстракт з цієї рослини є засобом, який підвищує зсідання крові. Прийнятий всередину, він знижує про­никливість стінок кровоносних судин. Це одразу ставить питання про з'ясування напрямку: при яких' тяжких захворюваннях рослина може стати в пригоді? Крім цього, грабельки використовуються при стенокардії, судорогах, для підвищення кров'яного тиску, а у народ­ній ветеринарії посипають порошком з рослини рани.
   У народі суху траву грабельків вживають у вигляді настою (иівтори-дві столові ложки зілля на півлітра кру­того окропу, краще настоювати у термосі) по півсклянки тричі на день. Такий же настій використовують для зовнішнього вживання.
   Зберігають суху траву в сухому місці. Термін збері­гання — 2—3 роки.-Увага! Необізнані збирачі можуть легко переплутати цю рослину, коли вона без цвітоносів, з розетками молодого болиголову крапчатого  — сильно отруйної рослини, що на пустирях може зустрічатись поряд з грабельками. Щоб цього уникнути, грабельки треба збирати тільки квітучі, тоді, по квітках, їх легко визначити.

Немає коментарів:

Дописати коментар